Rõuge valla ajalugu – Põnevad faktid ja lood

Rõuge valla ajalugu ulatub tagasi mitme sajandi taha. Siin on mõned põnevad faktid ja lood Rõuge valla ajaloost:

  1. Vanimad teated: Esimesed kirjalikud teated Rõuge kandi kohta pärinevad 13. sajandist, kui see piirkond kuulus Liivimaa ordule. Rõuge oli tollal osa Võru linna lähedal asuvast Rõuge linnusest.
  2. Rõuge Suurjärv ja Kalevipoeg: Rõuge Suurjärv on seotud ka Eesti rahvuseepose “Kalevipoeg” lugudega. Ühes episoodis räägitakse, kuidas kangelane Kalevipoeg üritas Rõuge Suurjärve põhja kukkunud raudmõõka välja tõsta.
  3. Rõuge kihelkond: Rõuge oli kunagi oluline kihelkond Võrumaa piirkonnas. Kihelkond hõlmas mitmeid lähedalasuvaid külasid ja oli majanduslikult aktiivne ning kultuuriliselt oluline keskus.
  4. Rõuge kool: Rõuge oli ka tuntud koolikeskus. Aastal 1820 avati seal esimene kihelkonnakool ning hiljem rajati ka Rõuge vallakool, mis oli üks esimesi eestikeelseid koole Eestis. Rõuge koolis õpetati eesti keelt ja kultuuri ning see mängis olulist rolli rahvusliku ärkamise perioodil.
  5. Lahing Rõuge mõisa ümbruses: 1919. aasta Eesti Vabadussõja ajal toimus Rõuge mõisa ümbruses verine lahing Eesti vägede ja Saksa Balti Landeswehri vahel. See oli üks Vabadussõja olulisemaid lahinguid Lõuna-Eestis.

Need on vaid mõned põnevad faktid ja lood Rõuge valla ajaloost. Rõuge vald on rikas kultuuripärandi ja ajaloo poolest ning kindlasti on veel palju rohkem avastada ja uurida selle põneva piirkonna minevikust.

Jaga